Pálení stále v plném provozu, objednávky na telefonu 731 176 746. Farmářská prodejna má otevřeno od úterý do neděle, od 9,00 do 17,00. Těšíme se vás.

Jak připravit kvalitní kvas

Objednávky pálení na telefonu 731 176 746 a veškeré informace o pěstitelském pálení naleznete na stránkách www.palenicejanova.cz

 

Rady našeho lihovarníka dle tradic z Valašska.

Hlavní zásady přípravy kvasu:

  1.  Kvas zakládejte vždy jen ze zdravého a plně vyzrálého ovoce. Odstraňte plody nahnilé a plesnivé, stopky, listí, trávu a jiné nečistoty. Takto protříděné ovoce opláchněte čistou vodou.

 

  1.  Ovoce vždy před dáním do bečky rozdrťte či alespoň narušte. Z buněk rozmělněných plodů se totiž rychleji a jednodušeji uvolňuje cukr. U peckovin (švestky, meruňky, broskve, třešně) dejte pozor, abyste zároveň s dužninou nerozbili také pecky s jádry. Ty musí zůstat neporušeny. K drcení peckovin používejte míchačky nebo řezačky poháněné vrtačkou. Jádroviny (jablka, hrušky) podrťte, v ideálním případě tuto získanou drť zalejte moštem.

 

  1.  Vyberte velikostně vhodnou nádobu na kvas a vyčistěte ji vodou od zbytků kvasu z minulého roku. Nádobu naplňte kvasem do 4/5 jejího objemu, tzn. cca 80 litrů kvasu do 100 litrové nádoby. Každá nádoba by měla mít víko a kvasnou zátku.

 

  1.  Změřte cukernatost založeného kvasu (nejlépe refraktometrem – zdarma k dispozici v naší pálenici). U cukernatosti pod 15 kvas doslazujeme, při vyšších hodnotách není potřeba cukr přidávat. Např. při naměřené hodnotě 13 přidáváme 2 kg cukru na 100 litrů kvasu, při 12 přidáváme 3 kg cukru atd., vždy tak, aby se v součtu dosáhlo alespoň hodnoty 15. Cukr rozmícháme v teplé vodě a po rozpuštění nalijeme do kvasu. Pozor!  Doslazování cukrem je u nás zákonem o lihu zakázáno !!!

 

  1.  U kvasů náchylnějších k „octovatění“, jako např. u hrušek, meruněk a jablek, přidejte ušlechtilé kvasinky (nabízíme v naší pálenici), které zajistí bezpečný průběh kvasného procesu a zvýší výtěžnost alkoholu. Kvasinky v množství 10-20 g na 100 litrů kvasu rozmíchejte ve vlažné vodě s rozdrceným ovocem a nalijte do kvasu. Podrobný návod dostanete u nás v pálenici

 

  1.  Nádobu s kvasem uzavřete víkem, utěsněte a opatřete kvasnou zátkou. Nemáte-li originální kvasnou zátku, použijte kousek hadičky. Jeden konec prostrčte dírkou ve víku dovnitř do bečky a druhý konec ponořte do nádobky s vodou.

 

 

  1.  Vyberte vhodné místo pro nádobu s kvasem, stanoviště pokud možno neměňte po celou dobu kvašení. Optimální teplota by se měla pohybovat v rozmezí 16-20 o Správná a přirozená doba kvašení je dle druhu ovoce 3-8 týdnů. Jakékoliv urychlování nebo násilné zpomalování procesu není žádoucí. Při poklesu teploty a zastavení kvašení přesuňte nádobu na jiné vhodnější stanoviště.

 

  1.  Po dokvašení odstraňte kvasnou zátku a cukroměrem (refraktometrem) změřte konečnou hodnotu cukru. Při používání klasického ponorného cukroměru musíte mít v odměrném válci jen přes sítko či filtr získanou šťávu, ne žádnou hustou hmotu. U ní totiž nelze naměřit správnou hodnotu. U hotového kvasu se výsledná hodnota pohybuje od 2 do 4, a to podle výchozí cukernatosti ovoce. V naší pálenici zdarma měříme výslednou hodnotu cukru z dodaného vzorku refraktometrem.

 

  1.  Hotový kvas vypalte co nejdříve. Odkládáním pálení se zbytečně snižuje kvalita a výtěžnost výsledného destilátu. Nelze-li pálit okamžitě, naplňte nádoby kvasem až po horní okraj, zatáhněte víkem a utěsněte.
Zpět do obchodu