Farmářská prodejna má otevřeno od ÚTERÝ do NEDĚLE od 9,00 do 17,00. tel 737871968. POŘÁD A STÁLE. PÁLENICE opět v plném provozu, objednávky na telefonu 731 176 746.

Naše sady

22ha našich ekologických sadů.

22ha našich ekologických sadů je rozloženo na malebných valašských stráních v okolí Vsetína a Valašského Meziříčí a u vesnice Staměřice na přerovsku. Pěstujeme slivoně, hrušně a jabloně.

 

Sady na Valašsku jsou rozloženy na malebných svazích vsetínských vrchů, v blízkosti CHKO Beskydy. Sadařit jsme zde začali v roce 2008 výsadbou prvních dvou hektarů švestek.

Pro nové sady bylo důležité správně skloubit stanoviště, meteorologické podmínky a odrůdy, tak, aby byly odolné nejen k hlavním chorobám a škůdcům, ale v našich podmínkách i k počasí.

Jako vhodné se nám zatím jeví odrůdy Jojo, Hanita , Stanley.  Dobré výsledky jsou u německých odrůd Top Taste, Top Hit a Top 2000. Nově jsme vysadili slibnou odrůdu Amers a Valjevku.

V Poličné máme vysazeny převážně hrušně odrůdy Williamsova. Žádná jiná odrůda nedokáže svou jedinečnou vůni a chuť předat do pálenky.

Mladé sady vyžadují hodně péče. Korunky stromků je nutné pravidelným řezem tvarovat, hnojením dodávat výživu, ošetřovat proti chorobám a škůdcům.

Zatravněné meziřadí se třikrát za rok musí posekat a rovněž mechanicky odstranit tráva z příkmenných pásů, aby neodebírala živiny stromkům a nemnožili se hlodavci.

 Když se sklizeň vydaří, je odměnou za stovky hodin práce.

 
 

 

 

Ve Staměřicích máme jednak nový švestkový sad, ale hlavně naši srdeční záležitost, sad starých odrůd.

Staré stromy jsou vysokokmeny, sázené ve čtyřicátých letech 20-tého století. Nacházi se mezi nimi druhy jako Malináče, Croncelské, Jaderničky a nebo třeba Matčino, Panenské, Strýmka.

Řez plodících stromů je jiný než u mladých výsadeb, ale v našem případě náročnější pro výšku a rozložitost koruny. Je třeba pěčovat i o borku kmenů a chránit ji proti přezimujícím škůdcům. Zde se nám odvděčují drobní zpěvní ptáčci za zimní krmení a budky na hnízdění.  A ani nemoci se starým druhům nevyhýbají, ale je překvapivé, že jsou mnohdy méně náchylné, než moderní vyšlechtěné odrůdy.

 

Při sklizni nám nezbývá než si hluboce vážit rozumu našich předků, kdy žádný druh nebyl vysazen neúčelně. Pokrývají všechny potřeby domácnosti v průběhu celého roku. Nejprve Žňovky pro osvěžení v parném létě, pak Croncelské na kompoty i prodej, Malináče na vánoční stůl a Strýmky, které teprve v březnu dostanou správnou chuť.

Od počátku hospodaříme v režimu ekologického zemědělství, které považujeme za moderní způsob využití staletých zkušeností předků. Netvrdíme, že chemie je největší zlo, ale ani nenecháváme všechno jen na přírodě. Vždycky se dá najít kompromis, jen je to obvykle složitější a někdy i dražší. Jsou postřiky, které zhubí pouze jednoho konkrétního škůdce a jsou postřiky, které zahubí úplně všechen hmyz, bez ohledu na to, jestli škodí nebo jsou užiteční. Jsou hnojiva, která dodají pouze to, co půdě chybí a jsou jiná, u kterých většinu zbytečně odplaví déšť. S přírodou není potřeba bojovat, ale pochopit ji.

Více naleznete na stránkách www.ekosady.cz

Zpět do obchodu