Novinka : 30.4. v 9:00 otevíráme Farmářskou prodejnu v areálu Pálenice Veselý Grunt. To nejchutnější z celé Moravy pod jednou střechou. Pro každého malý dárek.

Veselá salaš

Náš chov ovcí.

 Již několik let sadaříme a tak jsme  každoročně nuceni řešit otázku „Co s ní?“, myšleno trávou. V průběhu roku je jí totiž z našich 22 ha sadů dost a dost. V okamžiku, kdy jsme z balíků začali stavět další pyramidu, probleskla myšlenka – a co ovce?

 Náš dosavadní chov se omezoval na sezónu od jara do klobás, ale určité zkušenosti už tu byly.
Vyrazili jsme na celostátní výstavu do Brna, na průzkum možností. Díky tomu, že jsme tam na jednom místě měli možnosti si srovnat několik desítek plemen, ujasnili jsme si co chceme, co potřebujeme a co potřebují ovečky.
Vítězem se stalo plemeno Clun Forest – ovečky jsou odolné, zdravé a přizpůsobivé. Mají vynikající mateřský pud, dostatek mléka, jsou plodné a jehňata mají výborné přírůstky. A v neposlední řadě, nás okouzlily svým vzhledem – černé hlavy, špičaté uši a výraz lstivého čerta.

 Bohužel toto plemeno u nás není příliš rozšířené a v případě, že jsme chtěli čistokrevné, nepříbuzné ovce, nezbylo nám než si je dovézt ze zahraničí.

 Největší chovy Clun Forest jsou v Anglii, Francii a Holandsku. Vzhledem k tomu, že většina Clun Forest ovcí u nás má základ ve francouzských liniích, zbyla nám Anglie a Holandsko. Dohoda s Angličany zkolabovala na jejich zdlouhavém jednání a nekonečných domluvách a tak jsme se obrátili na holandský svaz chovatelů plemene Clun Forest. Jejich předseda Gerard Scholtes nám vyšel maximálně vstříct. Během 14 dní domluvil návštěvy na farmách, provedl předvýběr ovcí na prodej, zajistil shromažďovací středisko. Na nás už zbylo jen přijet a vybrat si.

 

08_oveny

První holanďanky

 

 To jsme také udělali, zvládli všechny náležitosti a formality a tak potom zkraje podzimu, jednoho dne, brzy z rána, asi ve 3,00, přijely speciální zvířecí dopravou ovce. Musíme říct, že přepravní firma  „ŠUPSEMŠUPTAM“ jsou odborníci na svém místě. Nákladní vůz skvěle vybavený, připomínající dálkový autobus. Zabezpečená strava, pití, dostatečný prostor a přesní jako švýcarské hodinky. Zvířata tak celodenní cestu zvládla bez stresu a v pohodě. Okamžitě po vypuštění na salaši se začaly věnovat senu a  rozhlížely se po nových pastvinách.  Berana jsme vybrali na nákupním trhu v Pardubicích.

 Po pěti letech chovu tohoto plemene ho můžeme jen chválit. Ovce jsou zdravé, odolné, netrpí na kulhavku, mají výborné mateřské instinkty a snadné porody. V současnosti máme 20 bahnic, 2 plemenné berany a každý rok potěšení z hravých jehňat.

 Více informací naleznete na www.veselasalas.cz

021_oveny

Na seně

10_oveny_duben_2013

Jsem malá, ale šikovná

sourozenci

Sourozenci

pusinka mámě

Pusinka mámě